Varşova Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanları, Samanyolu Galaksisinin şeklini tespit etmeyi başardılar. Buna göre içinde bulunduğumuz galaksi, eğimli bir yapıya sahip

İnsanoğlu, çok uzun yıllardan beri gezegenimizin düz mü yoksa yuvarlak mı olduğunu tartışmaktaydı. Bugün bile hala bazı kesimler, dünyanın kendine has “Geoit” şeklinin olduğuna inanırken bazı insanlarsa dünyanın yuvarlak olmadığına inanmaktadır. Peki Samanyolu Galaksisi için durum nasıl?

Sefeid Yıldızları, Geoit, Samanyolu Galaksisi,

Polonya’da bulunan Varşova Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, 6 yıllık hummalı bir çalışmanın ardından içerisinde bulunduğumuz galaksinin nasıl bir yapıya sahip olduğunu gözlemlediler. Bilim insanları, galaksinin nasıl bir şekle sahip olduğunu diğer galaksilerin şekil varsayımları ve yaptıkları gözlemlere dayanarak ortaya çıkardılar.

Bilim insanları bu şekli keşfedebilmek için mesafeler ve yıldızlardan yardım aldılar. Bu bağlamda bilim insanları, “Sefeid Yıldızları” olarak bilinen bir yıldız türünü incelediler. Sefeid yıldızları, fazlasıyla değişken bir yapıya sahiptirler ve bu sayede sürekli olarak büzüşüp genleşirler.

Buna göre Samanyolu Galaksisi’nin şeklinin, nedeni bilinmeyen bir şekilde kavisli olduğu anlaşıldı. Bilim insanları, bu eğimli şeklin modellemesini de ortaya çıkardılar.

Kaynak: https://site-backlink.com/9R68w

nişanorganizasyoncum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here