Marmaris tekne turu

Günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları arasında erişimi en kolay olan kaynak Güneş enerjisidir. Bilim insanları, Güneş panellerini daha verimli çalıştırabilecek bir malzeme keşfettiler

Rusya’da bulunan Sibirya Federal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Güneş panellerinin performansını artırabilecek paladyum bazlı malzemelerin yeni özelliklerini keşfettiler. Malzeme özelliklerinin yüksek hassasiyetle hesaplanabilmesi için, Akademik Matrasov süper bilgisayarları kullanıldı.

Paladyum, özellikleri henüz tam olarak öğrenilmemiş umut verici bir malzeme olarak görülüyor.  Bu madde, fotokatalizde yakıt üretmek için kullanılabilecek güneş ışığına maruz kaldığında suyu hidrojen ve oksijen parçalarına ayırabiliyor.

Araştırmacılar, paneller için ilk kez yüksek hassasiyetli hesaplama yöntemlerini kullandılar. Bunun sonucunda, paladyum diselenid bazlı malzemelerin Güneş enerjisini günümüz panellerinde kullanılan silikon bazlı malzemelerden daha iyi absorbe ettiğini keşfedildi.

Araştırmacılardan Artem Kuklin, maddeden şu sözlerle bahsetti: “Materyal, günümüzde yarı iletken olarak kullanılan silikon bazlı elementlere kıyasla daha geniş bir enerji emme spektrumuna sahip. Güneş enerjisini elektrik enerjisine daha yüksek dönüşüm oranlarında çevirebiliyor, bu nedenle Güneş panellerinin verimliliğini önemli ölçüde artırabilir.

Kaynak: https://site-backlink.com/QvM6C

istanbul nişan organizasyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here