Marmaris tekne turu

Huawei Yeni Telefonlarında Android Kullanmayacak

Ek gümrük vergileri, başvuruların reddedilmesi ve Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanan gergin anların şirkete etkisi derken şimdi de Android engeli ortaya çıktı. Google’ın yayımladığı rapora göre yeni Huawei telefonlar, Android altyapısını kullanamayacak.

Yeni Huawei telefonlar Android ile çalışamayacak

Hiçbir yaptırıma boyun eğmeden yoluna devam eden Huawei, yeni amiral gemisi telefonu Mate 30 Pro’yu tanıtmaya hazırlanıyor. 5G teknolojisi ile donatılan Mate 30 Pro’nun 18 Eylül 2019 tarihinde tanıtılması bekleniyor.

Huawei’nin sıradaki mücadelesi, Android lisanslarının geçerliliğini içeriyor. Zira Google’a göre, ABD yönetiminin Huawei’ye konulan lisans yasağında, geçici de olsa, yaptığı birkaç önemli değişiklik, yeni Huawei ürünleri için geçerli değil.

huawei, huawei telefonlar, huawei yeni işletim sistemi

Peki, yeni Huawei telefonlar adına bundan sonra neler olacak? Huawei, bu yılın Mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump tarafından kara listeye alınmıştı. Bu ambargonun sebebi, ulusal güvenlik kaygılarından kaynaklanıyor. Huawei ise bu suçlamayı defalarca reddetti.

ABD yönetimi ile ılımlı ilişkiler kurmak isteyen Huawei, son olarak, bu sene HarmonyOS isimli işletim sistemini telefonlarında kullanmayacağını belirtmişti. Bilindiği üzere HarmonyOS, Android’ alternatif bir sistem olarak geliştirilmişti.

Buna ek olarak ABD’li şirketler, Çinli teknoloji firmasına, tek bir şart ile, şu anda ekipman satabiliyorlar. İlgili şart, Huawei ürünlerinin ulusal güvenlik tehdidi yaratmaması ile alakalı.

Temmuz ayında geçici lisans elde eden firma, arama motoru şirketinin iddiasına göre umduğunu bulamayacak ve yeni modellerinde bu lisanstan yararlanamayacak.

Eğer Google’ın ortaya sunduğu rapor doğru ise yeni olan bütün Huawei modellerinde Android ve Google uygulamaları çalışmayacak. Huawei cephesinden bu konu hakkında bir açıklama bekleniyor.

istanbul nişan organizasyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here