HarmonyOS pazar payı genişlmeye devam ediyor.

Ortaya çıkan raporlara göre, HarmonyOS pazar payı gelen yıl küresel olarak yüzde 2’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Bunun sonuncunda dünyanın beşinci işletim sistemi olan Linux’u geride bırakacağı kesin gibi duruyor. Ayrıca, Çin’deki ismi HongMeng OS olan işletim sistemi anavatanında da önümüzdeki yıl pazar payını yüzde 0.1’den yüzde 5’e çıkartacak.

Pazardaki yarışa baktığımızda liderin hala yüzde 39’luk pay ile Android işletim sisteminde olduğunu görmekteyiz. Android’i yüzde 35’lik pay ile Windows, yüzde 13,87 ile iOS ve yüzde 5,92 ile macOS takip ediyor. Linux’un bu rekabetteki payı ise yüzde 0.77.

2021’de ise HarmonyOS 3.0 yayınlacağı belirtiliyor.

Yılın ilk aylarında duyurulan HarmonyOS ilerleyen zamanda Android, Linux ve HTML5 de dahil olmak üzere farklı sistemleri destekleyebilir. Daha önce de açıklandığı gibi Huawei’nin işletim sistemi ARK derleyicisini kullanmakta ve  Kotlin, Java, Javascript, C ve C ++ programlama dillerini desteklemekte.

2017 yılında işletim sisteminin üzerinde çalışan başlayan Huawei, önümüzdeki yıl HarmonyOS 2.0’ ile geliyor. 2021’de ise HarmonyOS 3.0 yayınlacağı belirtiliyor.

Huawei’nin işletim sistemi ilk olarak akıllı televizyonlarda kendini gösterdi. Honor Vision TV ve Huawei’nin akıllı televizyonlarında kullanılan işletim sistemi, yeni bir akıllı telefon modelinde de karşımıza çıkmaya hazırlanmakta.

Yakın zamanda açıklama yapan Huawei CEO’su Ren Zhengfei, işletim sisteminin 2-3 yıla kalmadan iOS ile rekabete girebileceğini açıkladı.

Kaynak : https://site-backlink.com/ujNkG

 

nişanorganizasyoncum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here