Bu yazımızda rehber benzeri herkese açık sitelerin verilerinizi nasıl topladığını ve bu sitelerden verilerinizi nasıl kaldırabileceğinizi aktarıyoruz.

Kişisel markanızı oluştururken Google‘da görünür olumlu bir etken olarak görülebilir. Ancak konu verilerinizin güvenliği olduğunda ev adresiniz veya telefon numaranızın herkes tarafından kolayca bulunabilmesini arzu etmezsiniz.

Sarı sayfalar benzeri rehber niteliğinde olan siteler size dair pek çok kişisel veriye ev sahipliği yapabilir. Eğer siz de bu tarz bir durumdan şikayetçiyseniz, bu yazımızda verilerinizi nasıl kaldırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Google, sosyal ağ, Facebook, LinkedIn, Twitter,

Bilgilerinize nereden erişiliyor?

Her ne kadar topladığı verilerle kullanıcıların gizliliğini ihlal etse de bu web siteleri yasaları ihlal etmiyor. Verilerinizi kendi elinizle bu web sitelerine vermiyor olabilirsiniz ancak sitelerin sunduğu veriler halihazırda herkese açık bir biçimde internette bulunabiliyor.

Devletin kamuya açık veritabanından faydalanan siteler, seçmen kütüğü, nüfus kayıtları, evlenme cüzdanı kayıtları ve tapu kayıtlarında yer alan verilere erişebiliyor. Bazı verilerinizin internette bulunması kabul edilebilir ancak tüm verilerinizin tek bir web sitesi üzerinde depolanması oldukça sakıncalı.

Öte yandan sitelerin bu verileri elde etmek için sıklıkla Facebook, LinkedIn ya da Twitter gibi sosyal ağlardaki profillerinizden faydalanabildiğini söyleyelim. Bu nedenle sosyal ağlarda paylaştığınız bilgileri kısıtlamanızda da fayda var.

Bilgilerinizi herkese açık sitelerden nasıl kaldırabilirsiniz?

Google, sosyal ağ, Facebook, LinkedIn, Twitter,

Geçmişte rehber benzeri bu sitelerin verileri kaldırma süreci oldukça karmaşıktı. Ancak GDPR sayesinde artık bu sitelerin verilerinizi kaldırma süreci hızlandı. AB üyesi olmasanız dahi eğer site Avrupa’da faaliyet gösteriyorsa bilgilerinizi kaldırmak zorunda.

Öte yandan bilgilerinizi aynı anda bütün sitelerden tek bir seferde kaldırmanız söz konusu değil. O nedenle her bir siteye ayrıca başvurmanız gerekiyor. Genellikle konuyla ilgili çevrimiçi bir form doldurdukta sonra siteler bir kaç gün içinde bu bilgileri kaldırıyor.

Bu arada eğer bilgileri kaldırmak için site sizden ek bilgliler talep ederse, sadece sitede yer alan bilgelere yer verin. Eğer sitede sadece ismini ve soyadınız yer alıyorsa, telefon numaranızı da vermenize gerek yok.

Bunun yanı sıra wiki.onerep.com’da kişisel verilerinizi toplayan web sitelerinin bir listesini bulabilir ve aynı şekilde bilgilerinizi bu sitelerden kaldırma talimatlarına da erişebilirsiniz. Google’da arama yaparak verilerinizin yer aldığı siteleri bulmanız da olası.

Kaynak: https://site-backlink.com/yQaYW

 

nişanorganizasyoncum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here