Oyun Bilgisayarında İşlemci Seçimi Nasıl Yapılır?

Oyunların açılmasında işlemci de en önemli unsurlardan biridir. ‘Render’ dediğimiz, Türkçe’ye oyunun içeriğinin yüklenmesi olarak çevirebileceğimiz kavram, işlemcinizin performansına göre gerçekleşir.

Örneğin, işlemciniz kötüyse Minecraft gibi grafik açısından kötü bir oyun oynarken bile, kimi zaman kasmalar ve haritanın geç yüklenmesi gibi bir problem yaşayabilirsiniz. Ya da 1999 yapımı Age of Empires’ın özel modunda 1000 kişilik bir savaş kurgularsanız oynadığınızda bilgisayarınızın takıldığını görebilirsiniz.

İyi bir işlemcinin özellikleri ne olmalı?

İşlemci alırken bu sektörün öncüsü olan Intel’in işlemcilerine ya da Radeon’un Ryzen serisi gibi serilere bakabilirsiniz. Örneğin Inter işlemcilerinde gördüğünüz i3, i5, i7, i9 gibi özellikler, onların modellerini gösterir. İşlemci modelinin yanında yazan “8300, 9600” gibi ibareler ekran kartının kaçıncı nesil olduğunu belirtir, ilk rakamı 9 ise o ekran kartı 9. nesildir.

İşlemcinin kaç GHz olduğu bilgisi işlemcinin işleme hızını gösterir. Bu açıdan daha yüksek bir GHz değeri olan ekran kartını tercih etmelisiniz.

Tavsiye: i5 7. nesil ve üzeri işlemciler, sizi uzun süre idare eder ve yüksek performans sağlar.

Kaynak: https://site-backlink.com/99yir

nişanorganizasyoncum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here