McAfee güvenlik araştırmacıları, 2009 yılında keşfettikleri bir hatanın tekrardan ortaya çıktığını belirtti.

Avaya markalı masaüstü telefonlarda bulunan bu güvenlik açığı sayesinde hackerların aramalara erişmesi ve sahte aramalar yapabilmesi gibi güvenlik tehditlerinden bahseden güvenlik araştırmacıları, hatanın Avaya tarafından 18 Temmuz tarihinde giderildiğini de ekledi.

Yalnızca gelişmiş elektronik aletler değil, masaüstü telefonlar da bu tarz tehlikelere karşı korunmasız olabiliyor. Kötü amaçlı kişilerin bu cihazları ele geçirmesi, şirket ağlarına erişmek için bu ağları kullanması ya da yalnızca dinleme amacıyla bu cihazları kullanması fikri yıllardır varlığını sürdürüyor.

Las Vegas’ta gerçekleşen DefCon konferansında araştırmacılar, Avaya masaüstü telefonlarında bulduğu ve 2009 yılında giderdiği telefon hatasını tekrardan insanlara tanıttı.

telefon, masaüstü telefonlar, sahte aramalar,

McAfee’deki güvenlik uzmanları, bu hatayı tespit ettikten sonra Avaya telefonlar üzerine araştırmalar yaptıklarından bahsetti. Bir hackerın telefonun işlemlerini görüntüleyebildiği, aramalardaki seslere ulaşabildiği ve hatta etraftaki sesleri elde etmek için telefonu hackleyebildiği ortaya çıktı.

Avaya’nın en çok kullanılan üç telefonu bu hatadan etkilendi ve Avaya, bu üç telefonu için 18 Temmuz tarihinde yeni bir yama yayınladı. McAfee araştırmacıları, Avaya’daki uzmanların hata konusunda bu sefer daha hızlı bir şekilde işe koyulduklarını ve gelecek cihazlarda da buna benzer bir hatanın olmaması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

McAfee araştırmacıları, hatanın düzeltilmiş ve yamanın yayınlanmış olmasına rağmen neredeyse her masanın üstünde bir adet bulunan Avaya telefonlar için yayınlanan hata düzenlemesinin tüm telefonlara ulaşması için belirli bir zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kaynak: https://site-backlink.com/X82Is

nişanorganizasyoncum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here