İnternet biz internet kullanıcılarını nasıl takip ediyor?

İnternet, internet kullanıcılarını internet servis sağlayıcısı başta olmak üzere web siteleri, arama motorları, uygulamalar, web çerezleri üzerinden çoklu yöntemlerle takip ediyor.

Nesnelerin İnterneti ile birlikte artık evlerde de akıllı cihazların kullanılmaya başlanması ile birlikte, internet hem dizüstü/masaüstü bilgisayarlar hem mobil telefonlar hem de internet bağlantısına sahip olan ev ürünleri üzerinden bireyleri sıkı bir takibe almış durumda.

İnternette anonim olmak ve internetin takibinden kurtulmak için VPN kullanılabilir. İnternetin takibinden en az veri kaybıyla çıkmak adına alınabilecek diğer önlemlerden önce internetin biz internet kullanıcılarını takip etme yöntemlerini inceleyelim.

İnterneti sağlayan internet servis sağlayıcıları, kullanıcılarının kim olduğunu, konumlarını, kimlerle iletişim kurduğunu, ilgi alanlarını, ziyaret ettikleri web siteleri gibi gibi kişisel veri ve bilgileri kaydetmek haricinde bu kişisel veri ve bilgileri reklam amaçlı üçüncü partilere satabilirler.

Bunun yanında, web siteleri internet kullanıcılarının cihazlarına yerleştirdikleri çerezler aracılığıyla kullanıcıların internet geçmişi, fare hareketleri, IP adresleri, ödeme bilgileri, satın alımları ve benzeri gibi kişisel veri ve bilgilere erişirler. Bu şekilde elde edilen veri ve bilgiler, başta daha iyi reklam seçenekleri göstermek için kullanılıyor olsa da, yanlış kişilerin eline düşmesi muhtemel.

İnternetin bu kapsamda takibini durdurmak için sosyal medya uygulamaları akıllı telefonlara indirilmeden önce bu uygulamalara verilen izinler gözden geçirilmelidir. VPN teknolojisinden yararlanılarak konum gizlenmeli ve internet üzerinden paylaşılan veri ve bilgiler şifreli bir şekilde paylaşılmalıdır.

Kaynak: https://site-backlink.com/5dLWv

nişanorganizasyoncum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here