IBM salgına karşı süper bilgisayarları devreye soktu

IBM, Pazar günü yaptığı açıklamada, corona virüsü (covid-19) salgınına çözüm bulmaya çalışan araştırmacıların yararlanması için yüksek performanslı bilgisayarları kullanıma sunacaklarını belirtti. Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Departmanı ve Teknoloji Departmanı ile iş birliği yapan şirket, Covid-19 Yüksek Performans Bilişim Konsorsiyum’unu kurdu.

IBM salgına karşı süper bilgisayarları devreye soktu

Yüksek Performanslı Bilgisayarlar Araştırmaların Hızını Arttırıcak

IBM‘in geçen haftalarda üzerinde çalışmalara başladığı proje, süper bilgisayarlar (super-computing) adı verilen teknolojinin, corona virüsü araştırmalarını hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Şirketin Araştırmalar Yöneticisi Dario Gill, “Yeni tedavileri nasıl bulabiliriz? Ya da aşı veya ilaçları? Bu önemli sorulara cevap bulabilmek için, bilgisayarların gücünü devreye sokacağız.” Şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu projeye, başka ünlü teknoloji şirketleri de destek oldu. Sistem, Amazon, IBM ulusal laboratuvarlar, çeşitli üniversiteler, Google, Microsoft ve diğer yerlerden gelecek 16 adet süper bilgisayar içerecek.

Konsorsiyum liderlerinin onay verdiği araştırma projeleri için, kullanılacak sistem uzaktan erişime açılacak. Araştırma önerileri, Pazar günü bir online platform üzerinden gönderildi.

Bu bilgisayarlar, sıradan bilgisayarlarla yapıldığında aylarca sürebilecek hesaplamaları ve deneyleri kısa bir sürede yapabiliyor.

 

Kaynak:https://shiftdelete.net/ibm-salgina-karsi-super-bilgisayarlari-devreye-soktu